Tüm alışverişlerinizde geçerli peşin fiyatına 6 taksit imkanı ve Türkiye'nin her yerine ücretsiz kargo ile Sui Sleep'te herkes için #iyiuykuvar!

Yatmadan Önce Kitap Okumak İçin 7 Neden

Yatmadan Önce Kitap Okumak İçin 7 Neden

Yatmadan önce bazı insanların hobi olarak kitap okuduğunu görmüşüzdür ve ya belki de bu insan sensindir belki de kitap okumayan sensindir. Peki, hobi olarak yatmadan önce yapılan bu eylemin yaşam kaliteni arttıracağını biliyor muydun? Bu nedenleri duyduktan sonra yatmadan önce kitap okumak için kendine zaman ayırmaya başlayacaksın.

Hepimizin kendi alışkanlıkları ve yaşam tarzları vardır. Hoşumuza gitsin ya da gitmesin, yatmadan önce yerine getirdiğimiz rutinler, yaşam kalitemizi önemli ölçüde etkiler. Yatmadan önce kitap okumak ve kaliteli yatak tercihin de bunlardan biri. Eğer sen yatmadan önce kitap okumuyorsan hemen bu gece kitap okumaya başlaman için bir sürü neden var. İşte uyumadan önce kitap okumanın sana sağlayacağı faydalar;

  1. Yaratıcı düşünme ve bilişsel becerilerin gelişir

Yatmadan önce okuduğumuz her kitap dünyaya farklı bir pencereden bakmamızı sağlar. Uyumadan önce farklı bakış açılarından etkilenirsen bu senin uyku sırasındaki yaratıcı düşünme sürecini etkiler. Bu durum rüyalarında ve beyninde pekişerek zamanla hayatına yerleşmeye başlar.

Northern Illinois Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmada, bilişsel beceri testlerinde, yatmadan kitap okuma alışkanlığı olan kişilerin olmayanlara kıyasla günlük yaşamda çok daha yüksek performanslar sergilediğini gösteriyor. Ayrıca kelime dağarcığı ve genel kültür düzeylerinin de diğer gruptan çok daha yüksek olduğu gözlendi.

Sen de kendini daha yaratıcı, daha biliş düzeyi yüksek biri olarak geliştirmek istersen uyumadan önce kitap okumak sizi hedefinize yaklaştıracaktır.

  1. Konsantrasyonun ve odaklanma becerin artar

Biliyorsun ki günlük yaşamda dikkatimizi dağıtan ve odaklanmamıza engel olan birçok neden var. Cep telefonlarımızdan gelen bildirimler, çevremizden gelen görüntü, sesli uyaranlar derken dikkatimiz birçok sebeple dağılabiliyor. Fakat gece yatmadan önce 15-20 dakika kadar kitap okursan konsantrasyon becerini geliştirmiş olursun. Kitap okurken yaptığımız odaklanma eylemi beynimizi odaklanmaya ve düşünmeye karşı zorlarken bu konuda beynimizi eğitir. Sen de yatmadan önce kitap okuyarak konsantrasyon ve odaklanma becerilerini üst seviyelere çıkarabilirsin.

  1. Bilgi kapasiten artmaya başlar

Genel kültürümüzü geliştirmek için kitap okumaya ve öğrenmeye ihtiyacımız vardır. Öğrenme sürecinin en etkin olduğu zamanlardan biri de uyku zamanıdır. Öğrendiklerin uyku sırasında beyninde pekişir. Bu yüzden uyumadan önce kitap okurmak öğrendiklerinin uykunda pekişmesini sağlarken beyin kapasitenin de gelişmesine yardımcı olur.

  1. Stres seviyeni düşürür

Stres hayatımıza zaman zaman giren ve bizi büyük oranda etkileyen bir sebeptir. Ama korkma, stresle başa çıkabilmen için birçok yol var. Bu yollardan biri de gece uyumadan önce kitap okumak. Sen de bu yolu tercih ederek stresini yenebilirsin.

Surrey Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucuna göre yatmadan önce kitap okumak stres seviyesini %68 oranda düşüyor.

Stresli bir şekilde yatağa girersen hem uykuya dalman zor olur hem de uyuduğun zaman kötü rüyalar görmene sebep olur. Fakat yatmadan önce kitap okumak bu durumu engeller ve sana güzel, rahat bir uyku sunar.

  1. Uyku kaliten artar ve daha huzurlu uyursun

Gün içinde yaşadığımız durumlar, olaylar bizi bazen negatif etkileyebilir ve tüm günün o negatifliğiyle yatağa girmek pek rahat ve kaliteli uyku sunmaz bize. Bu yüzden kafamızı dağıtacak ve bizi rahatlatacak bir şeyler yapmamız gerekebilir. Bu durumda yapmamız gereken ise uyumadan önce kitap okumak.

Sende uyumadan önce kitap okuyarak kendini rahatlatabilirsin bu da huzurlu hissetmene neden olur. Böylece uykuya dalman kolaylaşır ve mışıl mışıl uyuyabileceğin bir uyku seni bekler.

  1. Empati yeteneğini geliştirir

İnsanlarla sağlıklı iletişimler kurabilmemiz için empati yapabilmeye ihtiyacımız var. Science dergisinde yer alan bir araştırma makalesine göre, uyumadan önce özellikle de edebi değer taşıyan bir kitap okumak, kendimizi çeşitli kurgu karakterlerinin yerine koyarak empati yeteneğimizi geliştirmemize yardımcı oluyor. Bu durum insanların ve diğer canlıların duygu ve düşüncelerini anlamamıza yardımcı olurken gerçek hayatta olaylara daha geniş açılardan bakabilmemizi sağlıyor. Çünkü kendini başkasının yerine koyabilme durumun kitap okudukça zihnine yerleşerek gelişiyor ve insanlarla daha sağlıklı iletişimler kurabilmen için sana bir kapı açıyor.

  1. Alzheimer hastalığından koruyor

Alzheimer hastalığından korunmak için zihnini sürekli olarak çalıştırman gerekiyor. Geceleri uyumadan önce kitap okumak beynin temel fonksiyonlarını sağlamlaştırır. Özellikle hafızanın diri kalmasını ve algılarının açık olmasını tetikler. Yani uyku öncesi sürekli olarak kitap okursan Alzheimer hastalığına yakalanma riskin son derece düşer.

Kısacası, eğer uykuya düşkünsen, kaliteli ve rahat uyumaya ihtiyacın varsa ve uyumadan önce kendine yatırım yapmak istiyorsan her gece yatmadan önce kitap okuma alışkanlığı edinmen önemli.
Önceki yazıya git Sonraki yazıya git