Uykunun Cildine Etkisi

Uykunun Cildine Etkisi

Gün içerisinde bazen kısa molalar verip biraz kestirmek isteriz. Bu kısa süreli uykulara güzellilk uykusu denmesinin aslında gerçek bir nedeni var.

İyi bir gece uykusu sayesinde vücut, organ ve dokulara ihtiyacı olan sıvı ikmalini gerçekleştirir. Uykudan tam verimin alınamaması, bu sürecin yarım kalmasına sebep olur. Ciddi uyku sorunu yaşayan insanların hepsinin göz altındaki mor halkaların ve şişkinliklerin sebebi bu sıvı ikmalinin gerçekleşememesinden kaynaklanır.

Geceleri iyi uyuyamamak aynı zamanda vücuttaki enfeksiyon oranının artmasına ve stres hormonunun salgılanmasına neden olur. Bunun sonucunda da bağışıklık sistemi güçsüzleşir. Ciddi uyku sorunu yaşayan kişilerde sivilce, sedef hastalığı ve hatta egzama görülme olasılığı artar.

Dermatologlar, iyi uykudan feragat etmenin etkisini cildimizde rahatlıkla gözlemleyebileceğimizi söylüyor. Her güne sağlıklı görünen bir ciltle başlamak için uykuya gereken özeni göstermemiz ve her gece en az 8-9 saat uyumamız gerekiyor.

Buna ek olarak, yatmadan önce bir cilt bakım rutini oluşturmanın, cildin sabah daha iyi görünmesine yardımcı olacağını belirtiyorlar.

Uzmanlara göre bu rutinin olmazsa olmazları: 

-Ne kadar yorgun hissetseniz de, sadece 2 dakikanızı ayırarak yatmadan önce yüzünüzü temizleyin. Ilık su ve cilt tipinize uygun bir temizleyici ile her gece yüzünüzü temizleyip nazikçe durulayın.

-Nemlendirici kullanın. Kullanacağınız ürün cilt tipinize göre değişiklik gösterecektir.

-C vitamini ve yeşil çay gibi antioksidan içeren cilt bakım ürünleri cildin daha az yorgun görünmesine yardımcı olur.

-Hiç bir ürün ciltteki ince çizgileri veya kırışıklıkları tamamen gidermez ancak yaşlanmayı önleyici serumlar ve göz kremlerini yatmadan önce kullanmak bu ürünlerden daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. Bu tarz ürünlerden en iyi sonucu almak için yatmadan yaklaşık 15 dakika önce kullanmanızda fayda var. böylece üründen yastık kılıfınız değil cildiniz faydalanmış olacaktır.
Önceki yazıya git Sonraki yazıya git