Bel Ağrısı İçin Yatak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bel Ağrısı İçin Yatak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bel ağrısı için yatak nasıl olmalı, bel ağrısı için yatış pozisyonunun önemi gibi konuyla ilgili merak ettiğiniz her detaya yazımızda yer verdik. Eğer siz de konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bütün sorularınızın yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.


Bel Ağrısı İçin Yatak Nasıl Olmalı?

Bel ağrısına sebep olan durum tespit edildiği ve tedavi uygulandığında, doğru yatak seçimi sayesinde tedavi süreci hızlandırılabilir. Özellikle lateks yataklar, bel ağrısı için yatak önerisi arayan kişilere tavsiye edilir.

Sıklıkla karşılaşılan ağrıların başında gelen bel ağrısı, genel olarak ani hareketler veya bel bölgesindeki kasların zedelenmesinden meydana gelir. Bel ağrıları omurilik bölgesiyle doğrudan ilişkilidir ve birçok sebebe bağlı olarak görülebilir. Ağır eşyalar kaldırmak, çok uzun süre ayakta kalmak, yanlış yatak seçimi ve fazla kilo gibi etkenler bel ağrılarına yol açabilir. Yanlış yatakların kullanılması yüzünden bel ve omurilik bölgesinde ciddi zararlar görülebilir. Doğru yatak seçimi ile bel fıtığını veya bel ağrısını önlemek veya azaltmak mümkündür. Bel ağrısı için yatak seçimi doğru yapıldığı zaman sağlıklı bir omurga için destek sağlanmış olur. Kaliteli ve vücut tipine göre satın alınmış yataklar, uyku kalitesini de artırır. Vücudu destekleyerek gün içerisinde ağrı ve yorgunluğun giderilmesine destek olabilir. Bel ağrısı yaşayanlar için yatak çok sert olmamalıdır. Yatağın vücudun içe gömülmesini engelleyecek kadar sert olması önemlidir. 

Bel ağrısı için yatak seçimi yaparken yatağın gece rahat hareket etmeye imkân tanıması gerekir. Ayrıca eklem ve kasların yükünü azaltmaya yardımcı olmalıdır. Bel ağrısı durumlarında uyku şekli iyileşme sürecinde olumlu etki yapar. Bel ağrısı için tercih edilecek yatakların vücudu destekleyen ve vücut ağırlarını eşit şekilde dağıtan yataklar olması gerekmektedir. Bel ağrısı bazı zamanlarda kişiyi uykusundan uyandırabilir. Bu ağrılardan muzdarip olan kişilerin doğru yatak tercihi yapması sağlık bakımından oldukça önemlidir. Çünkü yanlış yatak seçimi nedeniyle omurga uyku süresince yanlış pozisyonda kalır ve bu durum omurilik sinirlerinin gerilmesine sebep olur. Vücut ağırlığı eşit bir biçimde dağılmadığında sabaha ağrılarla uyanmak kaçınılmazdır. 

Doğru yatak seçimi ve doğru uyku pozisyonu ile bel ağrısını azaltmak mümkün. Bu bakımdan lateks yataklar, bel ağrısı için tavsiye edilen yatak türleri arasındadır. Standart yaylı yataklar vücut ağırlığını eşit dağıtamadıkları için bel ağrılarına neden olabilir. Bu tip yataklar omurgayı zorlayarak bel ve sırt ağrılarının şiddetini artırabilir. Kişinin bu noktada kendine uygun yatağı tercih etmesi gerekir.

 

bel agrısı çeken insan

Bel Ağrısı İçin Tercih Edilecek Yataklar

Bel ağrıları bazen uykudan uyandıracak kadar şiddetli yaşanabilir. Bu yüzden bel ağrısı için yatak seçimini ağrıları azaltmak veya önlemek için doğru yatak tercihinde bulunmak önemlidir. Bel ağrısına genel olarak vücudun uyku esnasında dinlenememesi, vücudun yanlış pozisyonda olması ve ağırlığın bel bölgesi üzerinde kalması neden olmaktadır. Dolayısıyla bel ağrısı için tercih edeceğiniz yatak vücudun tamamını desteklemelidir. Uyku esnasında vücut ağırlığının eşit şekilde dağılması, vücudun doğru pozisyonu alması gerekmektedir. 


Bel Ağrısı İçin Lateks Yataklar

Kauçuk bitkisinin içerisinde yer alan sütün dondurulması ve kalıplar haline getirilmesi ile ortaya çıkan organik bir malzeme olan lateksin özellikle yataklardaki kullanımı son yıllarda oldukça artmıştır. Lateks yatak modelleri, kişinin ağırlığının tüm yatak yüzeyine dağılmasını sağlar. Denge noktalarından hem vücudu destekleyen hem de vücut boşluklarını dolduran lateks yataklar sırt ve belde yaşanan ağrıları azaltmaya destek olur. Nefes alıcı özelliği olan lateks, uyku sırasında terlemeyi önlemeye yardımcı olur. Kişinin vücut ısısıyla ortam ısısını dengeleyen lateks yatak ve yastık çeşitleri aynı zamanda kan dolaşımını ideal düzeye getirir. Bu özelliği sayesinde dolaşım bozukluğu yaşayan kişiler tarafından da tercih edilebilir.  

Bel ağrısı, yanlış pozisyondan ortaya çıktığı gibi o bölgenin uyku sırasında dinlenememesinden de oluşabilir. Kauçuk ağacının sütünden elde edilen organik lateksten yapılan yataklar, uyku sırasında bireyin en iyi pozisyonu almasını ve vücudun dengede kalmasına yardımcı olur. Dengede olan vücut, ağırlığını bir nokta üzerinde toplamaz. Böylece ağrı oluşmasının önüne geçilmektedir. Bel ağrılarında etkisi olan omurga ve kas yıpranmalarını önler. Daha kaliteli bir uyku ortamının oluşması için gereken koşulları sağlar. 

Lateks yataklar doğal hava gözenekleri sayesinde yataktaki ısıyı da dengeler. Bu etkiler bel ağrısının geçmesine veya önlenmesine etki edebilir. Fakat unutulmaması gereken önemli nokta şudur ki; her lateks organik içerikli lateks değildir. Bu yüzden yatakta kullanılan malzemenin mutlaka doğal lateksten olduğundan emin olmalısınız. Piyasada maliyeti düşürmek için sentetik lateks kullanılmaktadır. Sentetik lateks kısa zamanda fonksiyonelliğini kaybeden bir malzemedir. Bu yüzden bel ağrılarınızın artmasına sebep olabilir. Bel ağrısı yapmayan yatak denildiğinde doğal lateks yataklar doğru bir tercih olacaktır.


Yataktan Kalkınca Bel Ağrısı Neden Olur?

Her uyandığınızda bel ağrısı hissediyorsanız uyku pozisyonunuz yanlış olabilir. Desteksiz bir pozisyonda uyumak omurgadaki baskıyı artırır ve bel ağrısına yol açabilir. Yatağınızın sertliğine göre karnınız omurganızdan derine batabilir. Bu sırt hizanızı rahatsız bir pozisyona sokabilir. Desteksiz ya da eski bir yatak kullanıyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey yatağınızı değiştirmektir. Araştırmalara göre yataklarını değiştiren bireylerin bel ağrılarının azaldığı gözlemlenmiştir. Yatağınızı beş yıldan uzun bir süredir kullanıyorsanız, değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bel ve sırt ağrısı için yatak seçimi yaparken vücudunuzun ağırlığını eşit şekilde dağıtan aynı zamanda destekleyici bir yatak seçmeniz sağlığınız açısından önemlidir. Standart yaylı yataklar vücudun ağırlığını eşit dağıtmaz ve ağrılara sebep olabilir. Fakat lateks yataklar böyle değildir, bu tür doğal yatakları kullananlar bel ağrılarının günden güne geçtiğini fark edecektir.


Yumuşak Yatak Bel Ağrısı Yapar Mı?

Çoğu kişi bel ağrısını önlemek için yumuşak yatağın faydalı olduğunu düşünür. Araştırmalara göre bu durum kişiye göre değişebilir. Yumuşak yatak basıncı hafifletse de omurgayı düzgün şekilde hizalamak için yetersiz kalabilir. Bunun sonucunda özellikle ağrı problemleri olan bireylerde rahatsızlıklara yol açabilir. Sırt ve bel ağrısı için yatak alırken ihtiyaçlarınıza uygun yeterli desteği sağlayıp sağlamadığını öğrenmeniz gerekir. 


Bel Ağrısı İçin Yatış Pozisyonunun Önemi

Bel ağrısı için yatış pozisyonu oldukça önemlidir. Yan yatarak omurganın öne eğilmesi sağlanırsa bölgedeki yük azalır ve bel fıtığına bağlı ağrı da azalabilir. Yan yatarken bacakların arasına yastık almak da faydalı olacaktır. 

Bel ağrısı için yatak seçimi yaparken aslında önemli olan yalnızca yatak seçimi değildir. Uykudaki yatış pozisyonunuz ve kullandığınız ürünlerin özellikleri de omurganızın sağlıklı şekilde dinlenebilmesini etkiler. Hangi pozisyonda uyuma alışkanlığınız olduğunu değerlendirip, size uygun bir sertlikte yatak seçmeniz gerekmektedir:

 • Yan yatarak uyuyan biriyseniz, daha yumuşak bir yatak size uygun olabilir çünkü yan yatarken vücut sırtüstü pozisyona göre daha dar bir yüzeyle yatağa baskı uygular. Yatağın biraz yumuşak olması, baskının bir kısmını hafifletir ve omurganızı desteklemenize yardımcı olur. 
 • Sırt üstü uyuyanlar, vücut ağırlıkları yatak üzerinde daha geniş yüzeye ve eşit dağıldığından sert yataklar seçebilir. Yüz üstü uyuma alışkanlığı olanlar ise aşırı yumuşak yataklardan kaçınmalıdır. 
 • Yüzüstü pozisyonda vücudun ağırlığı karın bölgesine yüklenir. Bu yüzden uyku esnasında bel ve sırt bölgesinde kaslar kolay şekilde gevşeyemezler. Bel ağrısı için yatak seçiminde en uygun yatış pozisyonu, beldeki eğimin doğru seçilmiş yatakla desteklendiği pozisyondur.
Bloga dön
 • ChatGPT ile Uyku Kalitenizi Nasıl Artırabilirsiniz?

  ChatGPT ile Uyku Kalitenizi Nasıl Artırabilirsi...

  Günümüzde yapay zeka, günlük hayatımızın birçok yönünde bize yardımcı olmakta. Peki, ChatGPT gibi bir yapay zeka modelini kullanarak uyku kalitenizi nasıl artırabilirsiniz? İşte bazı pratik öneriler ve kullanabileceğiniz komutlar! 1....

  ChatGPT ile Uyku Kalitenizi Nasıl Artırabilirsi...

  Günümüzde yapay zeka, günlük hayatımızın birçok yönünde bize yardımcı olmakta. Peki, ChatGPT gibi bir yapay zeka modelini kullanarak uyku kalitenizi nasıl artırabilirsiniz? İşte bazı pratik öneriler ve kullanabileceğiniz komutlar! 1....

 • Daha İyi Uyku İçin Teknoloji: Geceyi Nasıl Daha Verimli Geçirebilirsiniz?

  Daha İyi Uyku İçin Teknoloji: Geceyi Nasıl Daha...

  Uyku, sağlığımız ve genel esenliğimiz için kritik öneme sahiptir. Günümüzde, teknolojinin ilerlemesi ile uyku kalitemizi artırmak için kullanabileceğimiz bir dizi ürün mevcut. Bu blogda, daha iyi bir uyku deneyimi için...

  Daha İyi Uyku İçin Teknoloji: Geceyi Nasıl Daha...

  Uyku, sağlığımız ve genel esenliğimiz için kritik öneme sahiptir. Günümüzde, teknolojinin ilerlemesi ile uyku kalitemizi artırmak için kullanabileceğimiz bir dizi ürün mevcut. Bu blogda, daha iyi bir uyku deneyimi için...

 • Horlama Sorunu: Nedenleri, Etkileri ve Çözüm Yolları

  Horlama Sorunu: Nedenleri, Etkileri ve Çözüm Yo...

  Horlama, birçok kişinin karşılaştığı yaygın bir sağlık sorunudur. Bu sorun, hem horlayan kişi hem de etrafındakiler için rahatsız edici olabilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu makalede, horlamanın nedenlerini,...

  Horlama Sorunu: Nedenleri, Etkileri ve Çözüm Yo...

  Horlama, birçok kişinin karşılaştığı yaygın bir sağlık sorunudur. Bu sorun, hem horlayan kişi hem de etrafındakiler için rahatsız edici olabilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu makalede, horlamanın nedenlerini,...

 • 2 Yaş Sonrası Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

  2 Yaş Sonrası Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

  2 yaş sonrası yatak seçimi çocukların uykusu, sağlığı ve konforu için son derece önemlidir. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişiminin ilerlediği bu dönemde, rahat bir gece uykusu için doğru yatağı tercih...

  2 Yaş Sonrası Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

  2 yaş sonrası yatak seçimi çocukların uykusu, sağlığı ve konforu için son derece önemlidir. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişiminin ilerlediği bu dönemde, rahat bir gece uykusu için doğru yatağı tercih...

1 / 4