Montessori Yatak Nedir? Ne Zaman Kullanılır?

Montessori Yatak Nedir? Ne Zaman Kullanılır?

Montessori yatak temelde montessori anlayışına uygun olarak düzenlenen yatak çeşitlerini ifade eder. Bu yataklar tek model olmamakta ve bir yatağın montessori olup olmadığını kullanım şekli belirlemektedir. Doğumdan yetişkinliklerine kadar çocukların bu anlayışa uygun düzenlenen yatakları kullanmaları, onların gelişimleri için yararlı olmaktadır. Bu yataklar çocukların kesintisiz ve sağlıklı şekilde uyumalarına yardımcı olurken aynı zamanda eğlenceli vakit geçirmelerine de imkân tanır.

Montessori yatak nedir, özellikleri ve faydaları nelerdir gibi konuyla ilgili merak ettiğiniz her detaya yazımızda yer verdik. Eğer siz de konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bütün sorularınızın yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.


Montessori Yatak Nedir?

Montessori yatak, montessori eğitimine uygun bir şekilde düzenlenmiş, çocuğun kendi başına rahatlıkla ulaşabileceği yatak çeşididir. Çocuğun kolayca yatağa girip çıkabilmesi hedeflenir. Montessori yere yakındır ve yer yatağı olarak tasarlanmıştır. Çocuklara hareket özgürlüğü sağlar. Yatağa rahat bir biçimde ulaşan çocuk, kendi başına uyku alışkanlığını da daha kolay edinmiş olur. Bu yataklar çocuklar için özel hazırlanan ve onların kolay bir şekilde ulaşabileceği, rahatça inip çıkabilecekleri yataktır. 

Bu yatak, bir modelden ziyade çocuğun motor becerilerini geliştirmesine sağlayan bir yatak çeşididir. Bu yataklarla çocuk kendi başına uyuyabilir ve uykusu geldiği zaman başkasından yardım almadan yatağına girebilir. Aynı şekilde çocuk uyandıktan sonra başkasından yardım istemeden rahatlıkla yatağından çıkıp yatağını düzenleyebildiği yataklardır. 

Montessori anlayışı aslında çocuğa hayatın içinde sorumluluk almasını ve bilinçli bir birey olmasını sağladığında yatak seçiminde bu bakımdan özenli davranmaktadır. Özellikle belirli bir yaşa kadar çocuklar becerilerini fark etmez veya geliştirmez. Sıklıkla anne ve babadan yardım talep eder herhangi bir durumda olurlarsa, yetişkin oldukları zaman bu durum başkalarının himayelerine ihtiyaç duymalarına yol açabilir. Kendini güvensiz hissetmek, yaşamda ne yapacağını bilememek ve kafa karışıklığı gibi durumlardan uzak durmak için montessori eğitimi büyük önem taşır. Özellikle yeni doğdukları zaman en çok vakti yataklarında geçirdiklerinden yatak seçiminin bu anlayışa uygun olmasına özen gösterilmelidir. Bu yataklar, çocukların günlük yaşamlarında aslında bu eğitim anlayışını gerçekleştirebilecekleri obje olarak tasarlanır. Bu sayede çocuk, sıklıkla yaptığı uyuma eylemini kendi başına, başkalarına gerek duymadan gerçekleştirdiğini fark edince diğer eylemlerde de kendi sorumluluğunu almayı öğrenecektir. 


Montessori Yatak Özellikleri Nelerdir?

Montessori yataklardan söz edildiğinde birçok insanın bilmesi gereken ilk özellik güvenlik sistemi oluyor. Montessori yatağın yere yakın olması ve diğer yataklara göre korunaklı olması en önemli özelliğidir. Çocukların yüksek yataklardan düşme tehlikesini azaltması sayesinde bu yatak pek çok ebeveyn tarafından tercih ediliyor. Montessori satın alınması durumunda çocuklar kendi başlarına yatıp kalkma ve istediklerinde yatağa inme ya da çıkma gibi eylemlerini gerçekleştirebiliyor. 

Yetişkin bir insanın yardımı olmadan bu eylemleri gerçekleştirilebiliyor olmaları çocuklara güven verirken diğer yandan ailelerin çocukları birey olarak yetiştirmesine ve aslında onlara alan tanımalarına yardımcı oluyor. Böylece çocuklar kendi kendilerine bir şeyleri yapabiliyor olduklarını hissedebiliyor. Bu yatakların bir başka önemli özelliği de rahatlık. Hem çocuğunuzun hem de sizin rahatlığınız. Çoğunlukla ölçü olarak bebek beşiklerine kıyasla daha büyük ölçü tercih ediliyor. Böylelikle hem fazla hareketli olan bebekleri rahatça dönüp kesintisiz uyuyor hem de çocuğunu uyuturken anne babalara kolaylık sağlıyor. 

Bu yatakların bir diğer özelliği çocuklara üç boyutlu ve ona ait bir alan sunuyor olmasıdır. Yapılan güncel çalışmalar bu durumun özgüven gelişimi açısından oldukça kritik rol oynadığını gösteriyor. Yatak boyutunun diğer çocuk yataklarına göre daha büyük olması çocuklara daha fazla alan imkânı tanıyor. Montessori yatağın özellikleri arasında bulunan dikkat çeken bir diğer özellik ise birçok kişinin zevkine hitap ediyor olmasıdır. Oldukça estetik bir tarzı olan yatak, anne ve babaların dışında pek çok bireyin de beğendiği bir görünüme sahiptir. Eğer sizler de bu özelliklere sahip olan bir yatak arayışı içerisindeyseniz seçiminizi montessori’den yana kullanabilirsiniz.


Montessori Yatak Faydaları Nelerdir?

Montessori felsefesi, ülkemizde ilk olarak yataklarıyla bilinmektedir. Çocuklar için uygun kullanımı ve estetik görünümü sayesinde Bu yataklar oldukça fazla tercih ediliyor. Montessori yatak ne işe yarar, bu yatakların ne gibi faydaları vardır aşağıda listeledik;


1) Birey Olmaya Vurgusu

Montessori yatak öncelikle çocukların birey olmalarına destek olması yönüyle öne çıkmaktadır. Çocuk gelişimi kapsamında yapılan hatalardan biri çocuklara birey olduklarını unutarak davranmak ya da aşırı ilgisiz davranmaktır. Bu iki tutum da yanlış olup en iyi metot çocuğun çevresini ve dünyayı kendisinin deneyimlemesinin yolunu öğrenmesidir. Bu açıdan montessori kullanımı çocukların başka birine ihtiyaç duymadan yaşamlarında önemli yer tutan uykuyu tek başlarına yaşamalarına, ayrıca yataklarında kendi oyunlarını oynayabilmelerine fırsat tanımaktır. Montessori çocuklar için hareket özgürlüğü sağlar. Ebeveyne ihtiyaç duymayan çocuk yatağına girip çıkmak ve kendi yatağını toplayabilme sorumluluğunu alır. Sorumluluklarının farkında olarak hareket eder. Kararlarını tek başına alabiliyor olması, kendisi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasına olanak tanır.


2) Sağlıklı ve Hijyenik Kullanım 

Montessori anlayışı ile hazırlanan yataklar sağlıklı ve hijyenik bir kullanım sağlar. Bu kapsamda doğal lateks bebek yatakları gibi içeriklerden üretilen yataklar çocuk gelişimi için de faydalı özellikler gösterir. Çocukların kas ve iskelet sistemlerinin sağlıklı gelişmesi için gerekli olan desteği sağlayarak gelişimlerine yardımcı olur.


3) Kesintisiz Uyku Kalitesi

Bu yatakların faydaları arasında çocuklar için özel üretilmiş olan yataklar kolay temizlendiklerinden çocukların yataklarında konforlu zaman geçirmelerini mümkün kılar. Böylece çocuklar oyunlarını yataklarında oynayabilir ve gelişimleri için daha yararlı eylemlerde bulunabilir. Ayrıca bu yataklar hava gözeneklerine sahiptir. Bu özelliğiyle çocuklarda sık görülen terleme gibi durumları önleyerek daha sağlıklı ve konforlu bir şekilde uyumalarına imkân tanır. Bu durum kesintisiz uyku gelişimleri için oldukça önemlidir.


4) Güvenlik

Çocukların hareketlerinin arttığı dönemlerde, ailelerin fark etmediği bir zaman aralığında düşme olaylarıyla sık karşılaşılır. Bu felsefeye uygun üretilen çocuk karyola yer yatağı olarak tasarlandığı için çocuğun düşme durumu ortadan kalkar.


5) Büyük Yatağa Geçiş

Montessori çoğunlukla tek kişilik yatak boyutunda olduğundan çocuklar büyüdüğünde yeni bir yatağa geçiş yapma ihtiyacı duyulmaz. Bebek yatağından veya beşikten büyük yatağa geçiş dönemi atlatılır.


6) Ebeveynler için Uyku

Çocuklar sabah uyanıp yataklarında ağlayarak ailelerinin onları almasını beklemek zorunda kalmaz. Güvenli hazırlanmış odalarında yatağından kalkıp oyuncaklarına ulaşabilir. Bu durum aileler için ekstra uyku zamanı yaratabilir.


7) Uyku Eğitimi

Montessori karyola, çocuklarda uyku eğitimi boyunca ailenin rahatlıkla çocuğun yanında bulunabileceği tasarıma sahiptir. Bebek yatağındaki anneden uzak olma durumu olmadan çocukların uyku eğitimi almalarını kolaylaştırır. Bu sürecin sakin geçmesine yardımcı olur.


Montessori Yatak Ne Zaman Kullanılır?

Montessori kullanımı ebeveyn ve bebeğe göre değişir. Gece uykularında standardı yakalamış bebekler için odalar ayrılabilir. Kimi ebeveynler çocuklarıyla daha uzun süre aynı odada kalırken, kimi kişiler kısa sürede kendi odalarına alışmalarını ister. Bu yataklar, doğumdan itibaren kullanılabilir.


Montessori Yatak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Montessori yatak alırken nelere dikkat edilmeli, diye merak edenler için kullanılacak olan yataklarda belirli ölçütler aşağıdaki gibidir;

 • Çocuğun rahat hareket etmesine olanak sağlamalıdır,
 • Yatağınızı alırken doğal malzemelerden yapıldığını mutlaka kontrol edin.
 • Montessori tasarımı çocuk odasının şekline uygun olmalıdır. 
 • Bu yatağın amacı çocuğun rahatça yatağına girip çıkabilmesinin sağlanmasıdır. Bu nedenle çocuğun kullanım kolaylığı düşünülmelidir.

Montessori Yatak Seçimi Ve Boyutları

Montessori yatağının ölçüleri belirlenirken temel unsur çocuğa özgürce hareket edebileceği bir ortam olmasıdır. Bu durumda yatağının yerden yüksekliği fazla olmamalı, odasında oynarken kolayca yatağın üzerine çıkabilecek düzeyde olmalıdır. Ayrıca çocuğun hareket alanı kısıtlanmamalıdır. Sağlığa zarar veren hiçbir boya içermemelidir. Montessori yatak ölçüleri nedir, diye merak edenler için rahatlıkla bulabileceğiniz yatak boyutları olarak 90-190, 100-200 en fazla tercih edilen boyutlardandır.

Bloga dön
 • ChatGPT ile Uyku Kalitenizi Nasıl Artırabilirsiniz?

  ChatGPT ile Uyku Kalitenizi Nasıl Artırabilirsi...

  Günümüzde yapay zeka, günlük hayatımızın birçok yönünde bize yardımcı olmakta. Peki, ChatGPT gibi bir yapay zeka modelini kullanarak uyku kalitenizi nasıl artırabilirsiniz? İşte bazı pratik öneriler ve kullanabileceğiniz komutlar! 1....

  ChatGPT ile Uyku Kalitenizi Nasıl Artırabilirsi...

  Günümüzde yapay zeka, günlük hayatımızın birçok yönünde bize yardımcı olmakta. Peki, ChatGPT gibi bir yapay zeka modelini kullanarak uyku kalitenizi nasıl artırabilirsiniz? İşte bazı pratik öneriler ve kullanabileceğiniz komutlar! 1....

 • Daha İyi Uyku İçin Teknoloji: Geceyi Nasıl Daha Verimli Geçirebilirsiniz?

  Daha İyi Uyku İçin Teknoloji: Geceyi Nasıl Daha...

  Uyku, sağlığımız ve genel esenliğimiz için kritik öneme sahiptir. Günümüzde, teknolojinin ilerlemesi ile uyku kalitemizi artırmak için kullanabileceğimiz bir dizi ürün mevcut. Bu blogda, daha iyi bir uyku deneyimi için...

  Daha İyi Uyku İçin Teknoloji: Geceyi Nasıl Daha...

  Uyku, sağlığımız ve genel esenliğimiz için kritik öneme sahiptir. Günümüzde, teknolojinin ilerlemesi ile uyku kalitemizi artırmak için kullanabileceğimiz bir dizi ürün mevcut. Bu blogda, daha iyi bir uyku deneyimi için...

 • Horlama Sorunu: Nedenleri, Etkileri ve Çözüm Yolları

  Horlama Sorunu: Nedenleri, Etkileri ve Çözüm Yo...

  Horlama, birçok kişinin karşılaştığı yaygın bir sağlık sorunudur. Bu sorun, hem horlayan kişi hem de etrafındakiler için rahatsız edici olabilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu makalede, horlamanın nedenlerini,...

  Horlama Sorunu: Nedenleri, Etkileri ve Çözüm Yo...

  Horlama, birçok kişinin karşılaştığı yaygın bir sağlık sorunudur. Bu sorun, hem horlayan kişi hem de etrafındakiler için rahatsız edici olabilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu makalede, horlamanın nedenlerini,...

 • 2 Yaş Sonrası Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

  2 Yaş Sonrası Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

  2 yaş sonrası yatak seçimi çocukların uykusu, sağlığı ve konforu için son derece önemlidir. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişiminin ilerlediği bu dönemde, rahat bir gece uykusu için doğru yatağı tercih...

  2 Yaş Sonrası Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

  2 yaş sonrası yatak seçimi çocukların uykusu, sağlığı ve konforu için son derece önemlidir. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişiminin ilerlediği bu dönemde, rahat bir gece uykusu için doğru yatağı tercih...

1 / 4