Yarısı Sert Yarısı Yumuşak Yataklar Neden Tercih Ediliyor?

Yarısı Sert Yarısı Yumuşak Yataklar Neden Tercih Ediliyor?

İnsanlar ömrünün yaklaşık 25 yılını uykuda geçiriyor. Bu nedenle uykudan maksimum verim alabilmek insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Uykuyu verimli geçirmek adına dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da yatak seçimidir. Peki, yatak sert mi yoksa yumuşak mı olmalıdır? Yarısı sert yarısı yumuşak yataklar faydalı mıdır? Birlikte inceleyelim.

 

Yarısı Sert Yarısı Yumuşak Yataklar

Uykudan maksimum verim alınabilmesi için en ideal yatağın sert mi yoksa yumuşak mı olduğunu söylemek oldukça zordur. Çünkü ideal yatak kavramı kişinin anatomisine, uyku şekline, hastalıklarına veya uyku alışkanlıklarına göre değişebilir. Bu nedenle yatak seçimini yapmadan önce vücudunu ve alışkanlıklarını iyi bilmelisin. Geçmişte yapılan araştırmalar erkeklerin daha sert, kadınların ise daha yumuşak yatakları sevdiğini ortaya koyduğundan yarısı sert yarısı yumuşak yataklar çiftlerin tercihinde ilk sırada oluyor. Tercihler doğrultusunda üretim yapıldığından bu tip yataklara ulaşım oldukça kolaylaşıyor. Eğer senin ve partnerinin uyku alışkanlıklarınız ve yataktan beklentileriniz çok farklı ise size özel üretilecek olan sağı ve solu farklı sertlikte yatağımızı öneriyoruz.

 

Yumuşak Yatak ile Sert Yatak Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yumuşak yataklar insan vücudunu sararak omurganın S şeklini alır. Omurga bu durumda yer çekimine meydan okumaz ve tamamen kendini yatağa bırakır. Sert yataklarda ise durum tam tersidir. Omurga yer çekimine meydan okur ve var olan boşlukların yeri yatakla dolmaz. Sert ve yumuşak yatakların ayrı ayrı faydaları bulunmaktadır. Fakat uzun süreli sert yatak kullanımı veya uzun süreli yumuşak yatak kullanımı omurgaya zarar verebilmektedir. Bu nedenle bir tarafı yumuşak bir tarafı sert yatak kullanmak bireysel kişiler için de oldukça faydalıdır. Bireysel kişilerin dışında aynı yatağı paylaşan çiftler de çift taraflı yatakları oldukça fazla tercih etmektedir. İki kişinin vücudu, hastalıkları, uyku şekilleri ve alışkanlıkları birbirinden farklı olduğundan yatak sertliğinin farklı olması gerekliliği de oldukça normal bir durumdur. Bu yüzden kişiye özel tasarlanan yataklar üretmekteyiz.
Önceki yazıya git Sonraki yazıya git